Datça macunu  içerisinde bulunan meyan kökü, acı badem ve zencefil bulunması ürünü doğal bileşenlerden oluşturduğunu göstermektedir. Akciğer hastalıklarının tedavisinde ve iyileşme sürecine desteği ile bilinen meyan kökü, datça macununu kullanan bireylere sağlıkla dolu bir hayat sağlıyor. Akciğerlerin temizlenmesi sayesinde öksürük, nefes darlığı ve tıkanma gibi şikâyetleri de hemen hemen ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda boğaz ağrısı gibi şikâyetlerinde iyileşmesine ve solunum yollarındaki rahatsızlıklara son vermektedir. Akciğer ve göğüs gibi organların rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Tedavi sürecine yardımcı olmasıyla bilinen datça macunu, kullanan bireylere daha kaliteli bir hayat standartı sağlamaktadır. Zencefil içerisinde bulunan antibiyotik görevi gören antioksidanlara ev sahipliği yapmaktadır.  

     Antioksidan özelliği sayesinde akciğerlere yapışan her türlü yabancı maddenin etkisini zayıflatmaktadır. Akciğer sağlığın tehdit eden tüm zararlı maddeleri, mukus yolu ile atmakta rol oynar. Akciğer fonksiyonlarının düzenlenmesine ve tedavi etmesine yardımcı olan bal, eski sağlığınıza kavuşturmaktadır. Tamamen doğal elementlerden oluşan datça macunun faydalarından birisi olan sigarayı bırakmaya yardımcı olacak, doğal çayı da içeriğinde bulundurmasıdır. Datça macununun içerisinde bulunan damla sakızı tüketildiğinde solunum yolları hastalıklarına yakalanma ihtimalini düşürür. Özellikle de boğazdaki ve akciğerdeki iltihaplı bölgeyi temizleyerek, akciğer kanseri riskini en aza indirir. Zerdeçal bitkisi içerisinde bulundurduğu antioksidan ve anti-enflamatuar özelliği sayesinde, akciğer hücrelerindeki karbon monoksiti temizleme görevini üstlenir 

     Böylelikle akciğerde meydana gelen tümörlerin büyümesini engellemektedir. Datça macunu hücrelerin dönüşünü yavaşlatarak akciğer kanserine karşı çalışmaktadır. Datça macunun içerisinde bulunan Antioksidan özelliğiyle doğal bir antibiyotik olan keçiboynuzu, kalbe ve damar yollarına oldukça faydalıdır. Kanı temizleyerek damar yollarını açmaktadır. Özelliklede kış döneminde artış gösteren astım krizleri ve bronşit rahatsızlıklarına iyi gelen keçiboynuzu, kuru öksürüklere de iyi gelmektedir. Karaciğer sağlığı üzerinde de olumlu etkisi olan keçiboynuzu vücutta karbonhidrat yakma işlemini düzene sokmaktadır. Datça macunu aynı zamanda vücutta dalağın çalışmasına yardımcı olarak, kan hücrelerinin yapımına yol gösterirDatça macununun içerisinde bulunan çiçek balıdüzenli olarak alındığında vücudun yapısını bozan hücrelerden arınmasını sağlayarak, kansere yol açan hücreleri vücuttan uzaklaştırır.